
Ze względu na fakt, że w płetwach tych nastawiono się na mniejszą wagę i minimalizację wysiłku nurka, płetwy oprócz wielu entuzjastów wśród mężczyzn mają znaczącą grupę miłośniczek wśród pań.
- Długość 40 cm, powierzchnia 760 cm2, waga płetwy 0,71 kg
- Konstrukcja OPB z mocowaniem elastycznym
- Technologia Channel Thrust
- Superchannel
- Zapięcia ABS Plus
- Ergonomiczna kieszeń na stopę
Dostępne rozmiary:
S (do 40)
R (41-43)
XL (44 i większe)
OPB (mocowanie elastyczne)
OPB (ang. Optimized Pivoting Blade) oznacza zoptymalizowane, ruchome pióro płetwy. Podczas pływania, tradycyjne płetwy mają ograniczoną zdolność wyginania się. Rezultatem tego zjawiska jest, że gdy płetwa zaczyna osiągać swe dolne położenie, pióro płetwy odpycha wodę w kierunku przeciwnym do płynięcia. W ten sposób zamiast dawać napęd, płetwa wyhamowuje nurka. Natomiast w całkowicie górnym położeniu płaska płetwa nie wykorzystuje swej całej powierzchni do odpychania wody. Niektórzy producenci zaczęli niwelować ten efekt produkując płetwy odchylone o 20-27° (opatentowana konstrukcja firmy Tusa stosowana w najwyższych modelach tego producenta). Mares rozwinął zbliżoną koncepcję wprowadzając ruchome pióro płetwy, które odchyla się podczas ruchu w dół i odzyskuje płaskie ułożenie podczas ruchu w górę. Poprawia to osiągi płetwy i zmniejsza zmęczenie nurka. W OPB z mocowaniem elastycznym pióro płetwy wygina się dzięki użyciu specjalnych elastycznych materiałów, które reagują zgodnie ze zmianą pozycji płetwy.
Technologia Channel Thrust
Płaskie pióro płetwy sprawia, że nie jest wytwarzany maksymalny ciąg, ponieważ na wodę działa ograniczona powierzchnia, a ponadto woda niejako „ześlizguje się” z powierzchni pióra . Jeśli na płetwie znajdą się odpowiednie kanaliki, odpychana woda wytworzy dodatkowy ciąg. Technologia Channel Thrust pozwala zoptymalizować przepływ wody, a dzięki temu płetwy są w stanie odepchnąć znacznie większą masę wody niż inne płetwy tej samej wielkości. Główną zaletą takich płetw jest wytwarzanie większej siły ciągu przy takim samym wysiłku. Technologia ta była zainspirowana obserwacją płetw ssaków morskich.
Superchannel
Rozwinięcie konstrukcji Channel Thrust. Pióro płetwy wytwarza duży, centralny kanał uzyskujący dodatkowy ciąg. Kanał ten bazuje na elastycznej i sprężystej konstrukcji pióra, przez co nabiera więcej wody i przekazuje dodatkową energię w momencie każdej zmiany kierunku ruchu płetwą.
Zapięcia ABS Plus
Unikalne, opatentowane klamry stanowią najłatwiejszą i najwygodniejszą w użytkowaniu metodę zapinania płetw. Potrzeba tylko jednego szybkiego ruchu, aby łatwo otworzyć lub zamknąć klamrę, nawet w grubych neoprenowych rękawicach. Po otwarciu klamry pasek zostaje zwolniony i można swobodnie zdjąć płetwę. Zasadniczą różnicą tego rozwiązania w porównaniu z tradycyjnymi zapięciami jest to, że pasek zostaje poluzowany, a nie odpięty, przez co jego zgubienie jest praktycznie niemożliwe. Natomiast przy zapinaniu płetwy, wystarczy zatrzasnąć klamrę podobnie jak w wiązaniach narciarskich. Chroni to pasek przed przypadkowym zerwaniem, a także pozwala na zachowanie identycznej siły naciągu paska za każdym razem, bez potrzeby jego regulowania. W trakcie nurkowania podwójny przycisk zapobiega przed przypadkowym otworzeniem.
Ergonomiczna kieszeń na stopę
Ergonomicznie zaprojektowana kieszeń zapewnia maksymalną wygodę oraz równomiernie rozprowadza ciśnienie, aby zminimalizować nacisk i zwiększyć komfort stopy. Żebrowana podstawa podnosi trwałość i zmniejsza efekt zasysania się buta przy zdejmowaniu płetwy.